ورود به دنیای برنامه نویسی ؛ معرفی پنج زبان برنامه نویسی ساده

یادگرفتن برنامه نویسی و کد نویسی کار ترسناک و سختی به نظر می رسد. اما با زیاد شدن تعداد استارت آپ ها، تقاضا برای برنامه نویسی و برنامه نویسان از قبل بیشتر شده است. بازار این کار داغ است و تقاضا برای استخدام برنامه نویسان در بلند مدت هم ادامه خواهد داشت. در حال حاضر تعداد زیادی زبان برنامه نویسی وجود دارد . شاید بپرسید:«از کدام زبان باید شروع کنم؟»
برای اینکه راحت تر تصمیم بگیرید، در اینجا ۵ زبان برنامه نویسی را توضیح می دهیم که سه ویژگی زیر را دارند:
-معروف و محبوب بوده و تقاضا برای آنها زیاد است.
-یادگرفتن آنها نسبتا ساده است.
-در جهان واقعی قابل استفاده و کاربردی هستند.
تقاضای روز افزون برای استخدام برنامه نویسان

مقاله بلومبرگ نشان می دهد تقاضا برای استخدام و به کارگیری برنامه نویسان چقدر زیاد است. در ادامه چند نکته مهم در این زمینه بیان می شود:
-نرخ بیکاری توسعه دهندگان نرم افزار از ۴درصد در سال ۲۰۱۱ به ۹/۱درصد در سال ۲۰۱۷، کاهش یافته است.
-اکثر مشاغل مرتبط با نرم افزار به دنبال متخصصانی برای تشکیل دادن تیم های بزرگ و قدرتمند هستند.
– به همین دلیل مسیرهای خوبی برای افرادی که پیش زمینه غیرفنی دارند باز شده تا برنامه نویسی را یاد گرفته و شغل خوب و قابل احترامی به دست آورند.
۵ زبان برنامه نویسی ساده

حال که می دانیم تقاضا برای برنامه نویسان افزایش یافته، بیایید نگاهی به ۵ زبانی بیاندازیم که نه تنها ساده و آسان هستند بلکه بسیار معروف هستند:
-JavaScript (جاوا اسکریپت)
-Python (پایتون)
-Ruby On Rails (روبی آن ریلز)
-Java (جاوا)
-C++ (سی پلاس پلاس)
۱) JavaScript
برندان ایچ، جاوا اسکریپت را خلق کرده است. وی بعدها، Mozila Firefox و Brave browser را هم ابداع کرده است. جاوا اسکریپت یا به اختصار JS، زبانی سبک وزن، پویا و شی محور است. جاوا اسکریپت به همراه HTML و CSS، سه رکن اصلی طراحی وب را تشکیل می دهند. HTML کمک می کند محتوا روی وب سایت خود بگذارید در حالی که CSS در Design layout به شما کمک می کند.

جاوااسکریپت دقیقا چه کار می کند؟
قبل از ظهور جاوا اسکریپت، وب سایت ها بسیار ثابت و ایستا بودند. جاوا اسکریپت، وب سایت های کاربر پسند تر و پویا را به همراه آورد. با این همه حجم کاری که به صورت آنلاین انجام می شود، متوجه می شوید که چقدر این ویژگی مهم است. جاوا اسکریپت وب سایت های تک کارکردی و خسته کننده و ایستا را به وب سایت های کاربر پسندتر تبدیل کرد.
حتی اگرچه در ابتدا تصور می شد جاوا اسکریپت، یک اسکریپت سمت سرویس گیرنده (client –side script) است اما چند اجرا مثل node.js امکان اجرای سمت سرویس دهنده (server-side) را هم فراهم کرد. Mozilla Foundation به طور رسمی جاوا اسکریپت را مدیریت می کند و به صورت دوره ای، ویژگی هایی زبانی جدیدی به آن می افزاید.
ویژگی های جاوااسکریپت
-همه بروسورها و جستجوگرهای جدید یک موتور جاوا اسکریپت در خود دارند.
-جاوا اسکریپت، syntax برنامه نویسی ساختارمند و functional و block scoping دارد.
-جاوا اسکریپت به صورت پویا تایپ می شود. یعنی یک متغیر که قبلا اعداد صحیح را ذخیره می کرد حال می تواند در حین اجرا، یک string را ذخیره کند.
– جاوا اسکریپت ، زبان برنامه نویسی شی محور است.
– جاوا اسکریپت، زبان فانکشنال است پس از طریق فانکشن ها از modulation پشتیبانی می کند.
-جاوا اسکریپت، حساس به مورد است بنابراین برایش “width” با “Width” فرق دارد.
برنامه جاوا:

Before the script …

Alert( Hello,World!);

… After the Script.

بخشی از جاوااسکریپت که در داخل یک کد HTML قرار دارد:

alert(/Hello world!/);

مزایای جاوا اسکریپت
-جاوا اسکریپت یکی از معروف ترین و مورد تقاضاترین زبان های دنیاست. از این زبان در هرجایی از اینترنت استفاده می شود.
-جاوا اسکریپت، سمت سرویس گیرنده بوده و بسیار سریع است.
-از آنجا که کد روی سمت سرویس گیرنده یا Client –side اجرا می شود، از این زبان می توان سوء استفاده کرد. به همین دلیل بیشتر افراد تصمیم می گیرند جاوااسکریپت را غیرفعال کنند.
-تفسیر جاوا اسکریپت از جستجوگری به جستجوگر دیگر فرق می کند. در حالی که اسکریپت های سمت
سرویس گیرنده همیشه خروجی مشابهی تولید می کنند اما اسکریپت های سمت سرویس گیرنده می توانند کمی غیرقابل پیش بینی باشند.
۲) پایتون
براساس python.org ، زبان پایتون یک زبان برنامه نویسی پیشرفته، سطح بالا و شی گرا و مفسر با semantics پویا است. ساختارهای داده سطح بالای آن در ترکیب با تایپ پویا و dynamic binding باعث شده این زبان برای Rapid Application Development (توسعه سریع برنامه) و استفاده به عنوان اسکریپتینگ یا زبان پیوند دهنده برای متصل کردن اجزای موجود به همدیگر، بسیار جذاب و کاربردی باشد.
پایتون، یکی از محبوب ترین و قدرتمندترین زبان های جهان است که نه تنها برای برنامه نویسان تازه کار، مطلوب است بلکه در حوزه های مختلف کاربرد دارد. در حقیقت، بر اساس نظرسنجی IFEE، زبان پایتون ، محبوب ترین و معروف ترین زبان سال ۲۰۱۷ بوده است.
خاستگاه پایتون
خیدو فان روسوم برنامه نویس آلمانی بود که پایتون را در سال ۱۹۹۱ طراحی کرد. پایتون براساس یک فلسفه ساده است: سادگی و مینیمالیسم. یکی از قابل توجه تریم روش هایی که سادگی را در زبان خود ترکیب می کنند، استفاده از White space برای نشان دادن بلوک های کد به جای اکولاد یا کلیدواژه است.
نام این زبان از نام کمدین مشهور انگلیسی، مانتی پایتون گرفته شده است. فلسفه اصلی این زبان در سند ” The Zen Of Python ” خلاصه شده است.
کتابخانه پایتون
یکی از بزرگترین نقاط قوت پایتون، کتابخانه جامع و گسترده آن است. این کتابخانه حاوی ماژول ها یا واحدهای تو کار یا داخلی ( نوشته شده به زبان c) است که دسترسی به کارکردهای سیستم مثل فایل I/O را فراهم می کند که به روش دیگر برای برنامه نویسان پایتون قابل دسترسی نیستند و ماژول هایی که به زبان پایتون نوشته شده و راه حل های استاندارد شده ای را برای بسیاری از مسایلی ارائه می کند که در برنامه نویسی روزانه رخ می دهد.
برنامه “Hello World” پایتون
بیایید با بررسی یک برنامه ساده “Hello World”، ببینیم معنای این چیست؟
Print (/Hello, World! /)
همین!
پایتون یکی از ساده ترین زبان هاست و یادگیری آن آسان است چون syntax پیچیده ای ندارد.
مزایای پایتون
چون:
-پایتون یکی از بهترین نقطه های شروع برای برنامه نویسان تازه کار است. پایتون روی قابلیت خوانایی تاکید می کند به همین دلیل شناخت و درک کد آن ساده است.
-پایتون در تکنولوژی های جدید مثل blockchain، یادگیری ماشینی و اینترنت چیزها (IoT) کاربرد گسترده ای
دارد.
-پایتون برای Asynchronous Code ( کد ناهمگام) بی نظیر است. Asynchronous Code فرمی از برنامه نویسی موازی است که در آن، یک واحد کار به طور جداگانه از برنامه اصلی اجرا می شود. این کد به برنامه اصلی، تکمیل شدن، خرابی یا میزان پیشروی خود را اطلاع می دهد.
معایب پایتون
چون:
-در مقایسه با زبان های دیگر، آهسته و کند است.
– درحالی که روی تعداد زیادی از سرورها و پلتفرم های دسک تاپ ارائه شده اما در محاسبات موبایل ، ضعیف است. ندرتا روی سمت سرویس دهنده ی اپلیکیشن های وب و بروسورهای وب دیده می شود.
-از آنجا که پایتون به صورت پویا تایپ می شود، برنامه به تست بیشتری نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که به درستی کار می کند.
۳) Ruby on Rails (روبی آن ریلز)
روبی، زبان اسکریپتینگ شی گرای پویا و ساده است که برای توسعه وب سایت ها و اپلیکیشن های تلفن همراه استفاده می شود. روبی از نظر سادگی و قابلیت خوانایی بسیار شبیه پایتون است. یک جامعه اینترنتی قدرتمند وجود دارد که به برنامه نویسان کمک می کنند.
Rails way
از سوی دیگر، ریلز یک چارچوب توسعه اپلیکیشن وب است که به زبان برنامه نویسی روبی نوشته شده است. ریلز با ایجاد فرضیاتی در مورد آنچه باید باشد و بهترین روش انجام کار، برنامه نویسی را ساده تر می کند. ریلز به شما قدرت می دهد با نوشتن کدهای کمتر، نتایج بیشتری به دست آورید. این روش را غالبا “The Rails Way” می نامند. این فلسفه دو اصل راهنما دارد:
-DRY ( Don’t Repeat Yourself ) ( به معنای خودت را تکرار نکن): DRY می گوید: هر قطعه دانش باید یک نمایش واحد، روشن و مستقل در یک سیستم داشته باشد. اما معنای این جمله چیست؟اساسا تکرار چیزی است که در روبی آن ریلز مطلوب نیست چون باعث می شود کد یا برنامه کمتر قابل نگهداری بوده و پر اشکال باشد.
-Convention over configuration : به بیان ساده، ریلز به شما پیشنهاداتی درباره بهترین روش انجام کار می دهد به جای اینکه برای شما در هر دقیقه تک تک جزئیات را دیکته کند.
چرا باید روبی آن ریلز را یاد گرفت؟
-این چارچوب به شما امکان می دهد اپلیکیشن های وب را با سرعت بیشتری بسازید.
-زبان بسیار انعطاف پذیر و بینظیر است.
-یکی از محبوب ترین و پرتقاضاترین زبان ها در بازار کار است.
-نقطه شروع بسیار خوبی برای تازه کارهاست.
معایب روبی آن ریلز
– اپلیکیشن ها به اندازه اپلیکیشن هایی که در جاوا نوشته می شوند، سریع نیستند.
– Scale up آن مشکل و دشوار است.
– چون وابستگی زیادی به دنبال کردن یک استاندارد دارد، نمی تواند الهام بخش باشد.
۴)جاوا
جاوا، یکی از محبوب ترین و معروف ترین زبان های برنامه نویسی جهان است.سان میکروسیستمز در سال ۱۹۹۵ این زبان را طراحی کرد. جاوا شی گرا و مبتنی بر دسته (class-based) بوده و syntax و ساختار خود را از C++ گرفته و ممکن است نقطه شروع خوبی برای تازه کارها نباشد.
این زبان برای انعطاف پذیری طراحی شده و به توسعه دهندگان امکان می دهد کد هایی را بنویسند که صرف نظر از معماری یا پلتفرم، روی هر ماشین و دستگاهی اجرا می شود. بر اساس صفحه اصلی وب سایت جاوا، بیش از سه بیلیون کامپیوتر و ۴ بیلیون تلفن همراه در سراسر جهان، جاوا را اجرا می کنند. اما دلیل این محبوبیت و معروفیت چیست؟
محبوبیت و شهرت جاوا
-جاوا برای ساختن برنامه ها و پلتفرم های دستگاه های مختلف شامل کامپیوتر، لپ تاپ، کنسول بازی و غیره استفاده می شود. این زبان، زبان اصلی شبکه سازی، نت ورکینگ به ویژه برای مراکز داده ای است که داده های مبتنی بر وب را ذخیره و منتقل می کنند.
-از جاوا برای ساخت applet استفاده می شود. Applet ها، برنامه های مینیاتوری و پویایی هستند که می توان در وب پیچ ها تعبیه کرد. از آنها برای پویا کردن و تعامل تر کردن وب سایت استفاده می شود.
-همیشه و همیشه تقاضا برای استخدام برنامه نویسان جاوا زیاد است.
-برنامه های اندروید در محیط جاوا اجرا می شوند. یادگیری جاوا باعث می شود مسیر خوبی برای شما باز شود.
نوشتن برنامه های جاوا
توسعه برنامه جاوا به یک کیت توسعه نرم افزار جاوا یا SDK نیاز دارد که معمولا حاوی یک کامپایلر، مفسر، تولید کننده سند و ابزارهای دیگری است که برای تولید برنامه کامل استفاده می شود.
برنامه “Hello World” جاوا
در ادامه یک نمونه از برنامه “Hello World” جاوا دیده می شود:
Class A
{
Public static void main(String args[])
{
System.out. println(“Hello World”);
}
}
مزایای جاوا
– جاوا مستقل از پلتفرم است.
– جاوا برای طراحی محاسبات توزیع شده با قابلیت نت ورکینگ استفاده می شود.
– جاوا، زبان Multithreaded است و می تواند وظایف متعددی را همزمان انجام دهد.این به بهبود قابلیت گسترش و مقیاس پذیری سیستم کمک می کند.
معایب جاوا
-جاوا حافظه زیادی را اشغال می کند.
-syntax آن پیچیده است و برای تازه کارها، مشکل و سخت به نظر می رسد.
۵)C++
C++ شاید جد بزرگ همه زبان های شی گرا باشد. بی یارنه استراس تروپ این زبان را برای بهبود زبان C و بر مبنای آن ساخته است. این زبان طراحی شد تا انعطاف پذیری و کارایی C را داشته باشد اما در عین حال، تفاوتهای چشمگیری هم با آن داشته باشد. مهمترین تفاوت آنها این است که C فرایند گرا و C++ شی گراست.
اهمیت C++
بسیاری مدعی اند C++ زبان منسوخ و قدیمی است و در عصر حاضر، نباید وقتتان را تلف کنید و آن را یاد بگیرید. اما حقیقت این است اگر می خواهید برنامه نویسی در کلاس جهانی باشید، باید c++ را یاد بگیرید. اگر روی C++تسلط پیدا کنید آن وقت می دانید که چگونه:
-برنامه هایی بنویسید که از نظر مصرف حافظه، اقتصادی و کارآمد باشند.
-برنامه هایی بنویسید که از CPU بهتر و کارآمدتر استفاده می کنند.
-تفاوتهای میان کامپایلر، لینکر و لودر را بهتر متوجه می شوید.
-تفاوتهای میان زمان کامپایل و زمان اجرا را بهتر یاد می گیرید.
برای یادگرفتن بیشتر زبان های مدرن باید این نکته ها را بدانید اگر می خواهید در کلاس جهانی کار کنید.
برنامه “Hello World” سی پلاس پلاس
یک برنامه ساده “Hello World” سی پلاس پلاس به این شکل است:
#include
Main()
{
cout<< “Hello World!”;
return 0;
}
مزایای سی پلاس پلاس
-C++ بسیار معروف است و پشتیبانی آنلاین زیادی دارد.
-یک زبان به شدت قدرتمند است که می توان برای ساخت برنامه های مختلف از آن استفاده کرد.
-هر سیستم عامل اصلی دارای یک کامپایلر C++ درخود است.
-C++ عملکرد و سرعت بالاتری نسبت به تقریبا همه زبان های دیگر دارد چون به مفسر وابسته نیست.
چون بسیاری از زبان ها بر اساس C++ هستند، نقطه شروع خوبی برای تازه کارهاست.
معایب C++
– ممکن است به اندازه زبان های دیگر ایمن نباشد.
– ممکن است برای تازه کارها دشوار باشد
– مدیریت حافظه ای در داخل خود ندارد بنابراین باید این کار به صورت دستی انجام شود.
– SYNTAX این زبان خیلی پیچیده و سخت است و همین مساله انعطاف پذیری آن را کاهش می دهد.
نتیجه گیری
همانطور که گفته شد، این ۵ زبان را بر اساس معیارهای سادگی یادگیری، شهرت و محبوبیت وکاربرد در جهان واقعی انتخاب کردیم.
پیشنهاد می کنیم همه این زبان ها را بررسی کرده و مناسب ترین زبان برای خود را انتخاب کنید. احتمالات فراوان است بنابراین توصیه می کنیم دوباره این نوشته را بخوانید و معایب و مزایای هریک را بسنجید.

 


منبع : blockgeeks


 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/JLLch
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید