تفاوت نرم افزارهای Photoshop ، Illustrator و InDesign

مجموعه Adobe Creative Suite از ابزارها و نرم افزارهای مختلفی تشکیل شده است. سه نرم افزار بسیار مهم این مجموعه برای همه طراحان، فتوشاپ، Illustrator و ایندیزاین هستند. در ادامه، موارد کاربرد هریک از این سه نرم افزار را به اختصار بیان می کنیم.

فتوشاپ، پرکاربردترین نرم افزار و براساس rastor است به این معنا که هر تصویر از نقاط بسیار ریز یا پیکسل تشکیل شده است. از فتوشاپ می توانید فقط برای ویرایش و ادیت کردن تصاویر پیکسل پایه استفاده کنید.

Adobe illustrator و ایندیزاین شباهت های بیشتری دارند به همین دلیل بیشتر افراد نمی دانند تفاوت واقعی آنها چیست.

موارد استفاده Adobe illustrator

Adobe illustrator یک برنامه بردار پایه(vector based)  است به این معنا که برخلاف فتوشاپ که بر پایه rastor است و از پیکسل استفاده می کند، Illustrator از یک شبکه ریاضی برای ترسیم طرح و اثر هنری استفاده می کند که قرار است خلق شود، بنابراین مقیاس طرحی که ایجاد می شود، قابل تغییر است و می توانید آن را در صورت تمایل، کوچک یا بزرگ کنید بدون اینکه کیفیت آن کم شود. هر شرکت باید یک ورژن برداری از لوگوی خود داشته باشد تا بتواند آن را در سربرگ ورقه ها و روی دیوار ساختمان ها رسم کند. اگر فقط یک ورژنJpeg از لوگوی خود داشته باشید که از فتوشاپ به دست آورده اید، همیشه مجبورید آن را در ابعاد بزرگ پرینت کنید.

ازAdobe Illustrator می توان برای ایجاد لوگو و رنگ کردن با قلم مو استفاده کرد، این برنامه ابزارهای تایپ قدرتمندی برای خلق dynamic layout دارد. در نسخه های جدید Illustrator می توان روی بیش از یک طرح، Artboard  یا صفحه کار کرد، بنابراین می توانید یک صفحه A4 دوطرفه را طراحی کنید بدون اینکه مجبور باشید از دو document استفاده کنید. اما این برنامه آنقدر قدرتمند نیست که روی چند صفحه کار کند و برای کار کردن روی چند صفحه یا spread به ایندیزاین (InDesign) نیاز دارید.

موارد استفاده Adobe InDesign

ایندیزاین نیز یک برنامه بردار پایه و بسیار شبیه Illustrator است. نقطه قوت ایندیزاین، توانایی آن برای کار روی چند صفحه و ایجاد master pages است. به سادگی می توانید  با شماره گذاری اتوماتیک  صفحه  و الگوهای منسجم در هر صفحه ،طرح اولیه کتاب یا مجله را تولید کنید. همه این صفحات و الگوها به یک master page قابل ویرایش لینک دارند.

ایندیزاین یک برنامه page layout است. می توانید طرح خود را از Illustrator و فتوشاپ به ایندیزاین منتقل کنید تا چند صفحه گسترده و layout تولید کنید. در نسخه های جدید ایندیزاین، گزینه های output تعاملی بیشتری وجود دارد، می توانید کتاب های الکترونیکی یا ebook را برای دستگاه هایی مثل Kindle تولید کنید، می توانید layout هایی برای تماشا در تبلت هایی مثل آیپد ایجاد کنید، می توانید فیلم به فایل پی دی اف اضافه کرده و فایل پی دی اف تعاملی را صادر کنید.

چکیده مطالب

در نهایت اگر می خواهید طراح ماهر و خوبی باشید باید از هر سه نرم افزار نهایت استفاده را بکنید. با این حال، اگر تازه طراحی نشریه و مجله های کوچک را شروع کرده اید، Illustrator برای شما خیلی عالی است. هزاران art brush و ابزار تایپ برای خلق اثرهنری و طرح های مختلف وجود دارد. اگر اسناد بزرگتر با چندین صفحه متعدد را طراحی می کنید، باید ایندیزاین را یاد بگیرید.

 


منبع : creativestudiosderby


 

 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/H4Vzm
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید