فتوشاپ چیست و از کجا آمده است ؟

تعریف Adobe Photoshop

Adobe Photoshop نرم افزار ویرایشگر قدرتمندی است که به طور گسترده برای پردازش عکس، طراحی گرافیکی و هنر دیجیتال استفاده می شود. این نرم افزار از layering استفاده می کند تا عمق و انعطاف پذیری لازم را در فرایند ویرایش و طرح مورد نظر ایجاد کرده و ابزارهای قدرتمندی برای ادیت و ویرایش ارائه می کند که در ترکیب با هم می توانند همه کار انجام دهند. فتوشاپ برای macOS و ویندوز منتشر شده اما نه برای لینوکس .

تاریخچه

 توماس کنول در حین تحصیل برای کسب درجه دکترا در دانشگاه میشیگان، برنامه ای در Macintosh Plus خود نوشت که اساسا تصاویر را روی یک صفحه اسکرین، نمایش می داد. وی این برنامه را Display نامید.  جان ، برادر توماس که کارمند Light & Magic بود او را متقاعد کرد Display را به یک برنامه کامل تبدیل کند. آنها با هم روی برنامه همکاری کردند و نهایتا آن را فتوشاپ نامیدند چون ImagePRO قبلا نامگذاری شده بود.

 این دو برادر با Barneyscan که شرکت تولید کننده اسکنر بود، مذاکره  کردند تا نسخه هایی از برنامه خود را به همراه یک اسلاید اسکنر بفروشند. ۲۰۰ نسخه از فتوشاپ به این ترتیب فروخته شد. سرانجام جان برنامه خود را به اپل و راسل برون عرضه کرد که در آن زمان مدیر بخش هنری Adobe بود. Adobe در سال ۱۹۸۸ صمیم گرفت امتیاز توزیع فتوشاپ را خریداری کند. فتوشاپ ۱ در نوزدهم فوریه ۱۹۹۰ منتشر شد و منحصرا برای مکینتاش بود.

هر نسخه فتوشاپ جدید نسبت به نسخه های قبلی پیشرفته تر بود و خیلی سریع به استاندارد معیار در ویرایشگری تصاویر دیجیتال تبدیل شد.

ویژگی ها

فتوشاپ به طور ویژه طراحی شده تا کاربر بتواند تصاویر raster را در چندین لایه ساخته و ویرایش کند. این لایه ها می توانند از شفافیت پشتیبانی کرده و مثل ماسک یا فیلترهایی عمل کنند که می تواند تصاویر پایه را در لایه های زیرین خود تغییر دهند. از سایه و جلوه های دیگر مثل alpha compositing می توان استفاده کرد.همچنین می توان از چندین مدل رنگ در این لایه ها استفاده کرد که عبارتند از CMYK، RGB، Spot، color و Duotone و Lap color space.

پسوند پیش فرض فایل در فتوشاپ ، .PSD ( مخفف Photoshop Document) است. حداکثر تعداد پیکسل های یک فایل PSD، سی هزار پیکسل برای پهنا و ارتفاع و حد طول فایل ۲ گیگا بایت است. یک نوع فایل فتوشاپ دیگر، .PSB ( مخفف Photoshop Big) است. این یک فرمت اسناد بزرگ است و حداکثر ارتفاع و پهنای یک فایل PSD ، سیصد هراز پیکسل است و طول آن تا حدود ۴ اگزابایت ظرفیت دارد.


منبع : techopedia 


 

 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/j560U
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید