بیت کوین چیست و از کجا آمده است ؟

برای درک بیشتر مفهوم بیت کوین بهتر است آن را به دو بخش تقسیم کنیم. از یک سو، bitcoin- the- token (توکن بیت کوین) وجود دارد، قطعه ای از کدی که مالکیت یک مفهوم دیجیتال را نشان می دهد مثل یک IOU مجازی. از سوی دیگر، Bitcoin- the –protocol (پروتکل بیت کوین ) است، شبکه توزیع شده ای که دفتر حسابهای bitcoin- the- token را نگهداری می کند. این دو جزء را با هم «بیت کوین» می نامند.

این سیستم امکان پرداخت مستقیم و بدون دخالت یک نهاد مرکزی مثل بانک یا گذرگاه پرداخت را برای کاربران فراهم می کند. این سیستم، الکترونیکی است . بیت کوین مثل دلار یا یورو، چاپ نمی شود و توسط کامیپوترهای سراسر جهان و با استفاده از نرم افزارهای رایگان، تولید می شود.

بیت کوین اولین نمونه از آنچیزی است که امروزه ارز رمزنگاری شده (کریپتوکارنسی) یا پول مجازی نامیده میشود. این ارز، گروهی از دارایی هاست که ویژگی های ارزهای سنتی را داشته و تایید آن براساس رمزنگاری انجام می شود.

سازنده بیت کوین کیست؟

در سال ۲۰۰۸، یک توسعه دهنده نرم افزار با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را به عنوان سیستم پرداخت الکترونیکی بر اساس اثبات ریاضیاتی، پیشنهاد کرد. ایده اصلی، ایجاد ابزاری برای تبادل و معامله بود که مستقل از هر نهاد مرکزی و واسطه ای است. ابزاری که می توانست به صورت الکترونیکی، به شیوه ای امن، تایید شونده و غیرقابل تغییر منتقل شود.
تا به الان هنوز هم کسی نمی داند ساتوشی ناکاموتو واقعا کیست؟
تفاوت بیت کوین با ارزها و پول های سنتی

از بیت کوین می توان برای پرداخت الکترونیکی استفاده کرد البته اگر هر دو طرف بخواهند. بیت کوین از این نظر بسیار شبیه دلار، یورو یا ین است که به طور دیجیتالی هم معامله می شوند.

اما بیت کوین چندین تفاوت بسیار مهم با ارزهای دیجیتال فیات یا بدون پشتوانه دارد:

۱-تمرکززدایی
مهمترین ویژگی بیت کوین ، غیرمتمرکز بودن آن است. یک نهاد یا سازمان واحد شبکه بیت کوین را کنترل نمیکند بلکه گروهی از کدنویسان داوطلب از آن حمایت کرده و شبکه ای از کامپیوترهای اختصاصی که در سراسر جهان پراکنده اند، آن را پیاده سازی می کنند. بیت کوین افراد و گروه هایی را جذب می کند که دوست ندارند بانک ها و سازمانهای دولتی بر پولشان نظارت و کنترل داشته باشند.
بیت کوین مشکـل« دوبار خرج کردن» ارزها و پول های الکترونیکی ( که در آن دارایی های دیجتال می توانند به سادگی کپی و دوباره خرج شوند) را با بهره گیری از روش های پیچیده رمزنگاری و انگیزه های اقتصادی حل کرده است. در ارزهای الکترونیکی بدون پشتوانه، بانک این کار را انجام داده و سیستم سنتی راکنترل میکند. با بیت کوین، انسجام و یکپارچگی تراکنش ها از طریق یک شبکه توزیع شده و باز که تحت مالکیت هیچ کس نیست، حفظ و نگهداری می شود.

۲- عرضه محدود
ارزهای فیات یا بی پشتوانه (دلار، یورو، ین و غیره) عرضه نامحدودی دارند- بانک های مرکزی می توانند هر اندازه می خواهند از این ارزها منتشر کرده و تلاش کنند ارزش یک پول را نسبت به پول های دیگر، دستکاری کنند. هزینه این پول های بی پشتوانه را مالکان ارز ( به ویژه شهروندانی که گزینه محدودی دارند) می پردازند.

از سوی دیگر عرضه بیت کوین توسط الگوریتم پایه، به شدت کنترل می شود. تعداد محدودی بیت کوین جدید در هر ساعت منتشر می شود و این روند با نرخ نزولی ادامه می یابد تا حداکثر ۲۱ میلیون بیت کوین تولید شود. این روند باعث می شود بیت کوین به عنوان یک دارایی، جذابیت بیشتری داشته باشد. در تئوری، اگر تقاضا رشد کند و عرضه ثابت باقی بماند، ارزش افزایش خواهد یافت.

۳- نام مستعار
درحالی که هویت کاربران پرداخت های الکترونیکی معمولا (برای اهداف تایید هویت و رعایت قوانین ضد پول شویی و قوانین دیگر)، مشخص و معلوم است اما در تئوری، کاربران بیت کوین به صورت نیمه ناشناس یا با نام مستعار فعالیت می کنند. از آنجا «تایید کننده اعتبار» مرکزی وجود ندارد، لازم نیست کاربران وقتی بیت کوین را برای کاربر دیگر ارسال می کنند، هویت خود را افشا کنند. وقتی درخواست تراکنش تقدیم می شود، پروتکل همه تراکنش های قبلی را بررسی می کند تا تایید کند فرستنده بیت کوین و اختیار لازم برای ارسال آن را دارد. سیستم نیازی به دانستن هویت وی ندارد.
درعمل، هر کاربر بر اساس آدرس کیف پول خود شناسایی می شود. به این ترتیب می توان تراکنش ها را پیگیری کرد. همچنین، قانون گزار روش هایی برای شناسایی هویت کاربران در صورت لزوم، توسعه داده است.

علاوه براین، طبق قانون، در بیشتر معاملات باید هویت مشتریان شناسایی شود قبل از اینکه آنها اجازه خرید یا فروش بیت کوین را داشته باشند. به این صورت بازهم بیت کوین قابل پیگیری است. از آنجا که شبکه شفاف است، روند انجام یک تراکنش خاص برای همه قابل رویت است. این باعث می شود بیت کوین، پول ایده ال برای خرابکاران و خلافکاران، تروریست ها یا پول شوها نباشد.

۴- تغییر ناپذیری
برخلاف معاملات فیات و بی پشتوانه الکترونیکی، معاملات بیت کوین ،قابل برگشت نیستند چون یک «تنظیم کننده» مرکزی وجود ندارد که بگوید :«بسیارخوب، پول را برگردان.» اگر معامله ای در شبکه ثبت شود و اگر بیش از یک ساعت از آن گذشته باشد، اصلاح کردن و تغییر دادن آن غیرممکن است. درحالی که این موضوع ممکن است نگران کننده باشد اما به این معنا نیست که هر معامله روی شبکه بیت کوین را اصلا نمی توان دستکاری کرد.

۵- تقسیم پذیری
کوچکترین واحد بیت کوین را ساتوشی می نامند. ساتوشی، یک صد میلیونیم یک بیت کوین (۰۰۰۰۰۰۰۱/۰)، به پول امروز، حدود یک صدم یک سنت، است. بنابراین خرده معاملاتی که نمی توان با پول الکترونیکی سنتی آنها را انجام داد را به سادگی می توان با بیت کوین انجام داد.

 


منبع : coindesk


 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/Ro1Rq
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید