سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست؟

سیستم مدیریت محتوا یا ( CMS ) برنامه نرم افزاری یا مجموعه ای از برنامه های مرتبط است که برای ایجاد و مدیریت محتوای دیجیتال استفاده میشوند. سیستم های مدیریت محتوا عموما برای مدیریت محتوای سازمانی (ECM) و مدیریت محتوای وب (WCM) استفاده می شوند. سیستم مدیریت محتوای سازمانی، از طریق یکپارچه سازی مدیریت اسناد، مدیریت دارایی دیجیتال و قابلیت های حفظ و ثبت پرونده ها، همکاری در محل کار را تسهیل کرده و امکان دسترسی کاربران به دارایی های دیجیتال سازمان را بر اساس نقشهایی که در سازمان دارند، فراهم می کند. سیستم مدیریت محتوای وب، امکان تالیف مشارکتی در وب سایت ها را تسهیل می کند. نرم افزار مدیریت محتوای سازمانی غالبا حاوی قابلیت نشرWCM می شود اما صفحات وب ECM عموما پشت فایروال سازمان باقی می ماند.
سیستمهای مدیریت محتوای سازمانی و مدیریت محتوای وب، دو جزء دارند: برنامه یا اپ مدیریت محتوا(CMA) و برنامه تحویل محتوا(CDA). CMA ، یک GUI (Graphical User Interface) است که به کاربر امکان میدهد ایجاد، اصلاح و حذف محتوا از وب سایت را کنترل کند بدون اینکه نیاز باشد چیزی درباره HTML بداند. CDA، سرویس های بک اند (Back End) را ارائه می دهد که از مدیریت و تحویل محتوا بعد از اینکه در CMA تولید شد، پشتیبانی می کند.
ویژگی های CMS ها
ویژگی ها می توانند بر اساس نسخه های مختلف CMS پیشنهادی متفاوت باشند اما قابلیت ها و کارکردهای اصلی غالبا عبارتند از Indexing، جستجو و بازیابی ، مدیریت فرمت، اصلاح، Revision Control و انتشار.
-Intuitive Indexing ، جستجو و بازیابی ایندکس همه داده ها برای دسترسی آسان از طریق کارکردهای جستجو . این ویژگی به کاربران امکان می دهد از طریق خصیصه هایی مثل تاریخ انتشار، کلیدواژه یا مولف آنچه می خواهد را جستجو کنند.
-مدیریت فرمت، تبدیل اسناد کاغذی اسکن شده و میراث مکتوب الکترونیکی به اسناد PDF یا HTML را تسهیل می کند.
-ویژگی Revision امکان به روزرسانی و ادیت و ویرایش محتوا بعد از انتشار اولیه را فراهم می کند. Revision Control تغییراتی که افراد در فایل ها ایجاد می کنند را پیگیری می کند.
-قابلیت انتشار به افراد امکان می دهد از یک template یا قالب یا مجموعه ای از قالب های تایید شده سازمان و Wizardها و ابزارهای دیگر برای خلق یا اصلاح محتوا استفاده کنند.
سیستم مدیریت محتوا ابزارهایی برای بازاریابی یک به یک ارائه می کند. بازاریابی یک به یک، توانایی وب سایت برای سفارشی کردن محتوا و تبلیغات براساس خصوصیات مورد نظر یک کاربر با استفاده از اطلاعاتی است که کاربر ارائه کرده یا سایت -مثلا یک الگوی توالی صفحه ویژه کاربر- جمع آوری کرده است.برای مثال، اگر کاربر از موتور جستجو استفاده کند و کلمه digital camera (دوربین دیجیتالی)را جستجو کند، بنرهای تبلیغاتی، کسب و کارهایی را نشان می دهند که دوربین های دیجیتالی را می فروشند به جای آنکه کسب و کارهایی را نشان دهند که محصولات باغ را می فروشند.
ویژگی های معروف سیستم های مدیریت محتوا عبارتند از:
-URL های SEO پسند
-یکپارچه بودن و پشتیبانی آنلاین به انضمام بوردهای گفتمان و Discussion Boards
-سیستم های مجوز دهی گروهی یا Group-based permission systems
-پشتیبانی full template و customizable templates
-نصب مبتنی بر ویزارد آسان و برنامه های ورژن سازی
-پنل ادمین با پشتیبانی از چند زبان
-سلسله مراتب محتوا با عمق و اندازه نامحدود
-حداقل شرایط و نیازمندی های سرور
-مدیریت فایل یکپارچه
-لوگ های حسابرسی (audit logs) یکپارچه
انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا
تقریبا هیچ محدودیتی برای فاکتورهایی که سازمان باید قبل از تصمیم گیری روی سرمایه گذاری روی یک CMS در نظر بگیرد، وجود ندارد. همیشه باید چند قابلیت پایه مثل ساده بودن اینترفیس ناشر و قابلیت های جستجوی هوشمند را مورد توجه قرار داد. با این حال، نرم افزاری که بعضی سازمان ها استفاده می کنند بر اساس نیازها و شرایط خاصی انتخاب می شود. برای مثال، اندازه سازمان و پراکندگی جغرافیایی را در نظر بگیرید. مدیر یا Administrator سیستم مدیریت محتوا باید بداند چند نفر از اپلیکیشن استفاده می کنند، آیا CMS به پشتیبانی چند زبانه نیاز دارد یا خیر و تیم پشتیبانی مورد نیاز برای حفظ فعالیت ها باید چند نفره باشند.

همچنین بسیار مهم است که سطح کنترل مدیر و کاربرنهایی در زمان استفاده از CMS را هم مورد توجه قرار دهید. تنوع فرم های داده الکترونیکی که در یک سازمان استفاده می شود هم باید مورد توجه قرار گیرد. همه انواع محتوای دیجیتال باید به سادگی اندیس گذاری شوند.
فروشنده های نرم افزار CMS
نرم افزارهای CMS رایگان و اشتراکی فراوانی برای استفاده های سازمانی و شخصی وجود دارد. در ادامه چند نمونه از سازندگان و ارائه دهنده های CMS بیان می شود:
-SharePoint : مجموعه ای از فناوری های تحت وب و ابر که ذخیره سازی، به اشتراک گذاری و مدیریت اطلاعات دیجیتال در یک سازمان را آسان می کند.
-Documentum : ابزارهایی برای ذخیره سازی و بازیابی سریع محتوا ارائه می کند و به خاطر کنترل دسترسی ظریف و fine-grained شهرت دارد.
-M-Files : از یک رویکرد meta-tag-based برای مدیریت اسناد الکترونیکی استفاده می کند.
-Joomla : یک WCMS منبع باز و رایگان که روی چارچوب MVC ساخته شده. Joomla در PHP نوشته شده و ویژگی هایی مثل caching ، RSS ، blogs ، جستجو و پشتیبانی از بین المللی کردن زبان ارائه می کند.
-WordPress : یک WCMS رایگان و منبع باز دیگر که مبتنی بر PHP و MySQL است. می توان از وردپرس به عنوان بخشی از hosting service اینترنت استفاده کرد (WordPress.com) یا می توان از آن در یک کامپیوتر محلی ،به عنوان وب سرور آن از آن استفاده کرد (WordPress.org). وردپرس در میان جامعه blogging بسیار مشهور است.
DNN: به بازاریابان ابزارهای مدیریت محتوایی ارائه می دهد که برای دسترسی آسان به همه دارایی های دیجیتالشان نیازدارند، صرف نظر از اینکه در کجا ذخیره شده اند، محتوا را برای هر کانال آنلاین منتشر کنند، آن را برای هر بازدید کننده شخصی سازی کرده و اثربخشی آن را اندازه گیری کنند.
-Oracle WebCenter – پورتفوی Oracle برنامه های user engagement ساخته شده روی چارچوب توسعه خود که با هزینه مجوز دهی CPU ارائه می شود. سه محصول اصلی این مجموعه را می سازد: Oracle WebCenter Content ، Oracle WebCenter Site و Oracle WebCenter Portal . یکی از مهمترین ویژگی های Oracle این است که محتوا را می توان به طور متمرکز و مرکزی در یک مکان مدیریت کرد و میان چند اپلیکیشن به اشتراک گذاشت.
Pulse CMS : یک گزینه نرم افزار اختصاصی که برای وب سایت های کوچک طراحی شده و به توسعه دهنده وب امکان می دهد محتوا را به سایت موجود اضافه کرده و آن را سریع و ساده مدیریت کند. این نرم افزار به دیتابیس نیاز ندارد. از Apache با PHP 5 استفاده کرده و به کاربر امکان می دهد از پرداخت های مشتریان پشتیبانی کند.
-TERMINALFOUR – این محصول flagship شرکت، Site Manager ، یک سیستم مدیریت محتوای تحت نرم افزار احتصاصی است که پشتیبانی چند بستری گسترده ای را ارائه می کند. درحالی که مجوز گرفتن برای این محصول می تواند پرهزینه باشد، آپدیت های گذشته را می توان استفاده کرد و از یک پلتفرم جامعه کاربر برای تبادل ایده ها و کمک همکار به همکار پشتیبانی می کند.
-Open Text : هدف Open Text,s ECM Suite و Web Experience Management ، سازمان است و از طریق مجوز و از طریق cloud در دسترس است. OpenText در زمینه مدیریت حجم زیاد محتوا، رعایت قوانین و مقررات و مدیریت محتوای انلاین و متحرک برای سازمان، تخصصی شده است.
-Backrop CMS : یک سیستم مدیریت محتوای منبع باز و رایگان که بخشی از پروژه Drupal است و روی ارائه سیستم مدیریت محتوا مناسب برای سازمانهای کوچک و متوسط متمرکز شده است. بک دراپ فقط ویژگیهای پایه ی مدیریت محتوای وب را ارائه می کند اما آن را می توان با کمک ماژول های مختلف موجود، توسعه داد.


منبع : searchcontentmanagement.techtarget.com


 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/RpA8X
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید