معرفی ده زبان برنامه نویسی معروف

ده زبان برنامه نویسی معروف کدام هستند و مزایا و معایب آنها چیست؟ در اینجا، مطالب جالبی درباره آنها یاد می گیریم.
هر برنامه نویس علاقمند باید همه زبان های برنامه نویسی که ممکن است با آن روبرو شود و طرفداران و مخالفان آنها را بشناسد. در ادامه، توضیحات یک پاراگرافی درمورد هریک از معروف ترین زبان های برنامه نویسی بیان خواهد شد. توسعه دهنده های وب با مطالعه این توضیحات می توانند نقش هر زبان در تولید برنامه های تحت وب را بشناسند. زبان ها شماره گذاری شده اند تا مطالعه آنها ساده تر شود. به ترتیب اعداد توجه نکنید چون تصادفی و اتفاقی هستند.
زبان های برنامه نویسی
۱- زبان C (سی)
توسعه دهنده های وب وقتی برنامه یا اپلیکیشن تحت وب می سازند، زبان C را در نظر نمی گیرند. سه دلیل مهم برای این موضوع وجود دارد: اول، زبان C قدیمی تر از اینترنت مدرن بوده و اصلا برای توسعه برنامه مبتنی بر وب، طراحی نشده است. دوم، C، زبان سطح پایین با verbose syntax یا دستور گرامر طولانی است که اجازه نمی دهد به سرعت یک اپلیکیشن و برنامه تحت وب را بسازد. سوم، هیچ وقت یک چارچوب مبتنی بر وب مشهور برای توسعه دهنده های برنامه های وب، طراحی و ساخته نشده است.
۲-C++ ( سی پلاس پلاس)
توسعه دهندگان وب عموما C++ را یاد می¬گیرند تا کنترل سطح پایین منابع ماشینی را به دست گیرند. اگرچه این سطح کنترل ممکن است برای بیشتر توسعه دهندگان وب ضروری نباشد اما برای اپلیکیشن ها و برنامه های مهم مثل بازی های ویدئویی بسیار ارزشمند است.
۳- Java (جاوا)
توسعه دهندگان برنامه های تحت وب، جاوا را به دلایل مختلف یاد گرفته و از آن استفاده می کنند اما در اینجا فقط به دو مورد اشاره می شود: توسعه گوشی همراه و موبایل و گسترش آموزش و تحصیلات. دلیل اول به استفاده از جاوا برای ساخت برنامه ها و اپلیکیشن های اندروید اشاره می کند. دلیل دوم مربوط به استفاده از جاوا در کالج ها و دانشگاه ها برای یادگرفتن مفاهیم و علوم کامپیوتری است.
۴- C#
توسعه دهندگان برنامه های تحت وب تمایل دارند از زبان C# برای ساختن برنامه ها و اپلیکیشن هایی استفاده کنند که در دستگاه های فعال در محیط مایکروسافت ویندوز بکار می روند. فرقی نمی کند هدف شما ساخت برنامه برای گوشی همراه باشد یا دسکتاپ، در هر صورت باید C# را یاد بگیرید.
۵- Objective –C
توسعه دهندگان برنامه های تحت وب زبان Objective-C را یاد می گیرند تا برنامه ها و اپلیکیشن های مبتنی بر وب را برای دستگاه های اپل بسازند. اپل اخیرا زبان جدیدی به نام Swift را منتشر کرده که در نهایت جایگزین Objective-C خواهد شد.
۶- PHP
PHP زبان اسکریپتی سمت سرور است. شرکتهای معروف مثل ورد پرس و فیسبوک از PHP برای اجرای برنامه های تحت وب خود استفاده می کنند. شرکت های جدیدتر، به خاطر چارچوب های اپلیکیشن تحت وب متناظرشان، جاوااسکریپت، پایتون و روبی را برای توسعه وب ترجیح می دهند. پاسخ جامعه پی اچ پی، Laravel است که هیجان مضاعفی در جامعه PHP تولید کرده است.
۷-SQL
توسعه دهنده های برنامه های تحت وب وقتی می خواهند داده ها را از یک برنامه تحت وب در یک دیتابیس یا پایگاه داده رابطه¬ای ذخیره کنند، از SQL ( Search Query Language ) استفاده می کنند. امروزه بیشتر برنامه های تحت وب از دیتابیس های رابطه¬ای برای ذخیره داده های خود استفاده می کنند.
۸- JavaScript (جاوااسکریپت)
جاوااسکریپت به تازگی به تنها زبانی مبدل شده که می توان در سمت سرویس گیرنده و سمت سرور برنامه های تحت وب ازآن استفاده کرد. به همین دلیل، توسعه دهنده های وب علاقمند باید توجه ویژه ایی به یادگیری جاوا اسکریپت داشته باشند. معمولا در دانشگاه ها و دانشکده ها،کلاس هایی برای آموزش این زبان برگزار می شود اما در باغلب این کلاسها، جاوا اسکریپت به طور جامع و کامل آموزش داده نمی شود. Coding Bootcamps (دوره راه اندازی کدنویسی) ظاهرا جاوااسکریپت را به شیوه بسیار کامل و جامع آموزش می دهد.
۹- Python (پایتون)
توسعه دهندگان برنامه های تحت وب از پایتون به دو دلیل استفاده می کنند: خوانایی کد و توسعه پذیری کد. هردوی این دلایل در ساخت چندین کتابخانه بسیار تخصصی و مشهور نقش مهمی دارند. توسعه دهندگان علاقمند به محاسبات علمی یا پردازش زبان طبیعی با یک زبان سطح بالا متوجه می شوند که پایتون، گزینه بسیار مناسب و خوبی است.
۱۰- Ruby (روبی)
توسعه دهنده های برنامه های تحت وب از زبان روبی به دلایل مختلف استفاده می کنند اما دلیل اصلی آن، شهرت چارچوب برنامه وب آن، Ruby on Rails است. با این حال، بسیاری از توسعه دهنده های جدید، بزرگترین نقطه قوت Rails را بزرگترین نقطه ضعف آن می دانند: آنها به سادگی می توانند یک برنامه تحت وب بسازند اما در عین حال، کل این فرایند به نظر کمی جادویی و سحرآمیز می رسد.


منبع : noodle


 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/k56p0
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید