پنج حرفه فریلنس رایج و پرطرفدار

با فعالیت فریلنس در یک صنعت، احساس آزادی می کنید و تا حدودی رئیس خود و ارباب خودتان هستید. حتی از این بهتر، وقتی صنعت مورد نظر، پر کار و پررونق باشد و بازار شما گرم، می بینید که درآمدتان به طور چشمگیری افزایش می یابد. البته این سکه، روی دیگری هم دارد و اگر روزی بخاطر بیماری یا تعطیلات نتوانید کار کنید، هیچ حقوقی دریافت نمیکنید و اگر کارتان افت کند، درآمدتان هم کم می شود و در پایان هر روز، دقیقا مثل کارگر روزمزد و قراردادی هستید.
با این همه، مشاغل فریلنس درحال رشد هستند. در اینجا، ازپنج شغل مشهور و برتر فریلنس برایتان می گوییم.
۱-همه کارها
بله درست فهمیدید، افراد می توانند هرکاری که می شود به طور تمام وقت انجام داد را به صورت فریلنس، نیمه وقت یا کار موقت انجام دهند. فرض کنید مهارت یا تخصص ویژه¬ایی دارید یا می توانید پاسخ خاصی به سئوالات یک شرکت بدهید، در این صورت می توانید فرصتهای کاری نیمه وقت را در هر صنعتی که می خواهید بدست آورید.
اگر در مورد فناوری اطلاعات، HR ، فروش، Admin ، حقوق و قوانین اطلاعات کافی دارید باید به سراغ یک شغل فریلنس در شرکتها بروید و ببینید کدام شرکت به فریلنسر نیاز دارد. این نیاز آنها به کارمند آزاد و فریلنسر می تواند به علت زیاد شدن حجم کار یا غیبت کارمندشان بخاطر مرخصی زایمان و بیماری باشد. این شرکت می تواند شرکتی باشد که نمی خواهد کارکنان تمام وقت استخدام کند. وب سایت شرکتها را چک کنید و در قسمت استخدام سایت ، به عنوان یک فریلنسر یا کارمند موقت ثبت نام کنید.
۲- صنایع تبلیغاتی
بدیهی است، بخش هایی مثل تبلیغات و بازاریابی وجود دارند که به طور معمول با فریلنسینگ ( کار آزاد و از راه دور) ارتباط دارند. این صنایع می تواند شامل تبلیغات، طراحی آثار هنری، کپی رایت، وب سازی ، برنامه ریزی و حسابداری باشند.. در همه این مشاغل، گاهی حجم کار برای کوتاه مدت افزایش قابل توجهی می یابد. شرکتهایی که در این حوزه ها فعالیت می کنند مکررا به کارکنان آزاد و فریلنسر برای تقویت قابلیت های شرکت خود نیاز دارند.
مهم نیست طراح ماک باشید یا طراح وب یا کپی رایتر، آنچه برای همه فریلنسرها مهم و مشترک است، داشتن رزومه قدرتمند و تجربه کاری قابل توجه است. فراموش نکنید، باید خیلی سریع در خط مقدم سازمان وارد کار شوید برای همین لازم است توانایی کافی برای سازگاری با فرهنگ های مختلف و گاهی با منحنی های یادگیری پرشیب، داشته باشید. اگر تجربه کمی دارید، باید رزومه و پورتفوی¬تان را از ایده ها و طرح های جدید پر کنید یا به روشی نشان دهید که دانش و تخصص کافی در زمینه کار درخواستی دارید، تا شانستان برای استخدام بیشتر شود.
صنعت به سوی مشاغل فریلنس حرکت می کند و سرعت کارتان در روز باید انعطاف پذیری کافی را داشته باشد ( مگر اینکه سازمانهای زیادی خواهان شما باشند و شما نیز باتجربه باشید). سرعت کار از سازمانی به سازمان دیگر متفاوت است و به شدت به کار مورد نظر، بستگی دارد به همین دلیل باید انطباق پذیری کافی داشته باشید و بهترین تصویر را از خود در مذاکرات کاری ارائه دهید.
۳- مشاور IT
نیاز صنعت به مشاورانIT آزاد یا فریلنس، انتهایی ندارد. نقش اساسی شما کار کردن با مشتریان در راستای بهتر کردن ساختار و کارایی سیستم های IT آنهاست. اگر دانش و تخصص کافی را آموخته اید و در منزل هستید و تصمیم گرفته اید به صورت کارمند آزاد فعالیت کنید، می توانید روی دانش تخصصی و مهارتهای ویژه خود سرمایه گذاری کنید.
کسب تجربه ، از پیش نیازهای مهم یک شرکت خوب است و فراموش نکنید بسیاری از فریلنسرها تصمیم می¬گیرند خدماتشان را به شرکتهایی ارائه دهند که زمانی به صورت تمام وقت برایشان کار می کردند. به بیان دیگر، شما فقط شیوه کار کردنتان برای شرکتی که قبلا در آن کار می کردید را تغییر می دهید.
دانش و تخصص IT بسیار مهم است و هرچه بیشتر بتوانید تخصص خود را نشان دهید، بیشتر به دنبال مهارتها وتخصص شما می آیند. خوشبختانه، مهارتهای شما برای همه شرکتهایی که به دنبال صرفه جویی در هزینه ها و شرکتهایی که به دنبال توسعه و گسترش هستند، مفید است به همین دلیل کارتان، رکود و کسادی نخواهد داشت.
۴- تایپ، رونویسی / ترجمه
اگر قدرت شنوایی خوب و مهار خوبی در زمینه تایپ دارید، می توانید در یکی از مشاغل فریلنس به عنوان تایپیست و رونویس کننده، فعالیت کنید. البته بر اساس موضوع فعالیت می توانید مثلا رونویس کننده در حوزه حقوقی یا پزشکی باشید اما کار اصلی شما پیاده کردن نوار صوتی روی کاغذ است. وقتی یک رونویس کننده عمومی باشید، نوارهای جلسات، نامه های ویژه یا مصاحبه هایی را به شما می دهند و انتظار می رود محتوای آنها را روی کاغذ پیاده کنید تا امکان ثبت و نگهداری آنها مهیا شود.می توانید با یک مرکز تخصصی رونویسی و پیاده سازی متون کار کنید یا مستقل و برای خودتان کار کنید به هر صورت باید سرعت و حجم کاری که می توانید انجام دهید را مشخص کنید .
اگر می خواهید به عنوان مترجم کار کنید، بهتر است دانش و اطلاعات کافی در زمینه صنعتی که می خواهید برایشان ترجمه کنید، داشته باشید- غالبا صرفا داشتن مهارتهای زبانی خوب کافی نیست بلکه باید قبل از ترجمه ، آنچه درموردش صحبت می شود را به خوبی بفهمید.
۵- طراحی و تصویرگری
طراحان زبردست، هنرمندان خوبی هستند و به همین دلیل دوست دارند آزاد کار کرده وحتی زمانی که برای سازمانهای دیگر کار می کنند و هر زمان به مهارتهایشان نیاز است، طرح های خود را بفروشند. امروزه، تقریبا همه زمینه های کاری به خدمات یک طراح فریلنسر یا آزادکار نیاز دارد. مسئولیت های یک طراح فریلنس بر اساس حوزه کاری متفاوت است.
در این شاخه فریلنس بیش از هر حوزه دیگر، علاوه بر مهارتها و هنر و تخصص شما، سبک کارتان مهم است. سبک کار، تقریبا همه چیز است و لازم است تلاش کنید و بفهمید کدام صنایع به سبک شما بیشتر نیاز دارد: برای مجله های فنی ، سبک شفافیت و گویایی ، برای صنعت انیمیشن سازی ، سرگرم کنندگی و بامزه بودن، و برای روزنامه ها، قدرتمندی و طنز آمیزی اهمیت دارد.
فکر کنید شغلتان، کارشناس برقراری ارتباطات است و می توانید به مشتریانتان در برقراری ارتباط با مشتریانشان کمک کنید. دراینجا هم رزومه مهمترین ابزار فروش تان است و می توانید آن را برای شرکتهای مورد نظر ارسال کنید یا در مرکز حرفه ایی ثبت نام کنید که در زمینه فروش خدمات شما، تخصص دارند.
حرف آخر
شما با تجربه و اعتماد می توانید به عنوان یک فریلنسر، شغل خوبی داشته باشید. با این حال، اگر فکر می کنید لازم است قبل از فریلنسر شدن باید تجربه زیادی داشته باشید، کاملا در اشتباه هستید. البته تجربه بسیار کمک می کند اما با نشان دادن استعداد و اشتیاق و با داشتن نگرش مثبت قطعا فرصتهای خوبی برای شروع کار بدست می آورید.


منبع : monster

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/9mYfG
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید