10 نکته که باید در مورد شغل طراحی بدانید !

نکات طراحی

آیا طراحی شغل مورد علاقه شماست و برای آن هدف گذاری کرده اید؟ اگر چنین است، قبل از تصمیم گیری نهایی، این مطلب را بخوانید. نکات زیر در مدارس و دانشگاه ها آموزش داده نمی شوند!

برای اینکه از زندگی یک طراح با خبر شوید، با 10 طراح مختلف صحبت کردیم  و از آنان خواهش کردیم یک نصیحت که دوست داشتند قبل از ورود به این حرفه فرد دیگری به آن ها گوشزد کند را با ما در میان بگذارند.

این نکات بسیار متنوع هستند؛ برخی عملی (مثل تجربه و شکست)، برخی رک (مثل موقعیت اجتماعی طراح)، و برخی هم به تئوری های مربوط به رنگ و موارد دیگر می پردازند.

  1. کتاب های تئوری را بخوان، اما به آن مقید نباش

سایمون مانچیپ، موسس SomeOne، می گوید که مهم است فرد بداند که طراحی صرفا یک شغل مثل مشاغل معمولی دیگر نیست. طراح نباید هیچگاه دست از تفکر در مورد شغلش بردارد. همچنین، زیاد به دنبال پول نباشید، به فرصت ها فکر کنید. «راه درست» انجام کار را یاد بگیرید، اما روش و مدل خودتان را هم پرورش بدهید.

مانچیپ می گوید: «همه کتاب های تئوری در مورد طراحی را بخوانید، اما سپس آن ها را فراموش کنید. مهم ترین چیز اینست که بدانید بهترین طراحی حاصل تفکر در مورد مردم است، نه خود طرح.»

  1. شما یک مهارت را یاد می گیرید، نه یک شیوه ی زندگی!

پیتر سالوک مدیر استدیو Karlssonwilker در نیویورک است که به تازگی وبسایت خود با طراحی جدید به روز کرده است. سالوک تاکید می کند که طراحی یک مهارت است که در طول زندگی کاری فرد یاد گرفته و سپس آن را تقویت می کند. طراحی یک شیوه ی زندگی نیست، اما بدین معنی هم نیست که باید چشم خود را به دنیای اطرافتان ببندید.

او می گوید: «همه علایق شما خارج از دنیای طراحی، بر روی کار شما تاثیر خواهد گذاشت. برای همین، علایق و تفریحات خارج از دنیای تخصصی خود را نگه دارید.» به عقیده او یک نکته که حتما باید به علاقه مندان به این رشته قبل از ورود به آن گوشزد کرد این است: «اگر همیشه درست کار کنید، خیلی از مواقع کار خوبی ارائه نکرده اید.»

  1. از پیکاسو الهام بگیرید!

مارتا یرزا مدیر هنری استدیو Yarza Twins در شهر لندن است. به عقیده او، کیفیت پایین کارهای ابتدایی شما نباید شما را دلسرد کند. هیچ کس یکدفعه تبدیل به طراحی ماهر نمی شود. این فرآیندی طولانیست که گاهی سال ها زمان نیاز دارد. برای همین هم یرزا این سخن معروف از پیکاسو را همیشه به یاد می سپارد: «الهام شما وجود دارد، اما منتظر است تا شما را در حال کار کردن ببیند.»

یرزا در ادامه می گوید: «نصیحت من این است که قبل از اینکه وارد دنیای طراحی بشوید، برای خودتان طراحی کنید و سعی کنید که تجربه های جدید کسب کنید. خلاقیت به خرج دهید و از این کار نترسید. سعی کنید فرارشته ای کار کنید و مسائل جدید را با خود به این صنعت بیاورید. و البته همیشه سعی کنید که از طریق کار خود برای جامعه مفید باشید.»

  1. فرصت ها را خودتان بسازید

آنا ابریو طراحی پرتغالی است که در شهر رتردام کار می کند. به عقیده او یک طراح موفق باید دائم در حال مسافرت باشد: «تجربه کردن فرهنگ های جدید، طراحی شما را به نحوی که هیچگاه فکرش را هم نمی کردید، بهبود خواهد بخشید.»

او می گوید که مایل بود که فردی قبلا این را به او می گفت: «منتظر نباشید که فرصت ها ناگهان خودشان را به شما نشان بدهند. فرصت های خودتان را بسازید.» وقتی که احساس می کنید شانس انجام کاری را دارید، این فرصت را غنیمت بشمارید و از دستش ندهید، «همیشه متفاوت باش و خلاقیت خود را از دست نده.»

  1. شغلی با نقاط ضعف و قوت

ترو تاونسند، مدیر استدیوی طراحی NotOnSunday، می گوید که لازم است بدانید که شما تنها طراح دنیا نیستید. میلیون ها طراح دیگر وجود دارند که همگی منتظرند تا کار را از دست شما بگیرند، «به همین دلیل این حرفه بسیار رقابتی است.»

او می گوید: «وقتی با افراد خوب کار کنید، این بهترین شغل دنیا است، اما اگر با افراد بی شعور سر و کله بزنید، جهنم روی زمین است.»

نکته کلیدی که طراحان جدید باید بدانند این است که واجب است به فعالیت و کار کردن ادامه دهند. به گفته او: «برای من، از آنجایی که زمان زیادی را صرف کار بر روی یک پروژه هستیم، باید از کار خود لذت ببریم. راستی، همیشه کار و پروژه خودتان را هم شروع کنید، در ادامه دوران کاری شما، این موضوع بسیار برایتان مفید خواهد بود.»

  1. همه فکر می کنند که می توانند این کار را انجام دهند!

مار ریچاردسون می گوید: «شما شروع به کار در حرفه ای کرده اید که همه فکر می کنند خودشان هم می توانند انجامش دهند.» ریچاردسون چنین باور دارد که به باورهای خود احترام بگذارید و به یاد داشته باشید که مشتری شما را برای حل مشکلات طراحی استخدام کرده است، و وظیفه شما زنده کردن تصویر حک شده در ذهن آن ها نیست.

او در ادامه می گوید: «همیشه به توضیحات اولیه مشتری با دیده شک نگاه کنید. به سادگی باور نکنید که مشتری دلیل و منبع اصلی مشکل را پیدا کرده و راه حل آن را نیز می داند، بلکه پیدا کردن این موارد وظیفه  شماست و دلیل اصلی استخدام شدن شما است.»

  1. هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد!

دانیل گرین مدیر هنری شرکت Wolff Olins است. او می گوید: « همدلی و یکدلی را یاد بگیرید. در مقابل انتقادات پوست کلفت شوید. شجاعت صحبت کردن داشته باشید و در عین حال بدانید که چه زمان باید به بقیه گوش کنید.»

نکته اصلی در این جا پیدا کردن تعادل لازم بین این دو است؛ فهمیدن فرق بین جنگیدن برای ایده های خود و در مقابلش تبدیل شدن به یک انسان بی اصول. گرین می گوید: «اعتماد به نقس برای همه جذاب است. اما بیش از حد اعتماد به نقش داشتن عکس این موضوع است. مطمئن باشید که همه مثل شما دچار اضطراب هستند و در این موضوع تنها نیستید. از پیروزی ها خوشحال باش و از شکست هایت درس بگیر. هدف خود را بر روی پیشرفت و ترقی بگذارید. هیچ کس دارای کمال نیست.» از همه مهم تر اما: «همیشه مهربان باشید.»

  1. سلیقه شما همیشه مهم نیست

کریگ اولدهام یک طراح اهل شهر منچستر است که به تازگی کتابی منتشر کرده با عنوان «OH SH*T WHAT NOW?!» و در آن پر از نصیحت برای طراحان تازه وارد است. اما می گوید یک چیز که سریعا به ذهنش می رسد، موضوعی است که مدت زیادی طول کشید تا آن را درک کند: «خیلی سخت توانستم این مسئله را یاد بگیرم، و شرط می بندم بقیه طراحان نیز همین تجربه را داشته اند، و آن اینست که به عنوان یک طراح گرافیک، همیشه نباید حتما کار شما طبق سلیقه و دلخواه شما باشد تا کاری مقبول باشد. مهم ترین هم همین است؛ کار باید مورد قبول قرار بگیرد. بله، قبول کردن این مسئله سخت است، اما حقیقت همین است.»

  1. طراحی همه زندگی نیست

کریس مایرز، مدیر ارشد هنری شرکت LOVE در منچستر، معتقد است که باید چند نکته را لحاظ کرد. اول، کار شما همیشه خودکار قابل دفاع از خودش نیست. «باید توانایی روایت داستان طراحی خود را داشته باشید. واضح و دقیق خود را توضیح بدهید، و البته همیشه در جلسات با انرژی ظاهر شوید.»

دوم، طراحی را به عنوان اول و آخر زندگی نگاه نکنید. «اگر طراحی علاقه قلبی شماست، و هر لحظه از عمر خود را صرف مطالعه مجلات و بلاگ های طراحی کنید –چنانجه بسیاری از طراحان هم همین کار را می کنند- همه چیز را از دریچه طراحی خواهید دید. به عبارت دیگر، این خطر وجود دارد که کار شما دیده نشود.»

و در آخر: «خر نباشید! طراحی مهم است اما مسئله مرگ و زندگی نیست. سعی کن همیشه شوخ طبعی خودت را حفظ کنی و خودت را خیلی جدی نگیری!»

  1. شارلاتان نباشید!

فردریک اوست، موسس و مدیر هنری شرکت Snask در شهر استکهلم، می گوید نکات بسیاری وجود دارد که آرزو داشت قبل از ورود به این حرفه آن ها را می دانست: «شما در حال وارد شدن به حرفه و شغلی هستید که پر از شارلاتان است. یکی از شارلاتان ها نباشید.»

در شروع کار طبیعی است که بیش از نسبت به کار خود غرور داشته باشید، اما سعی کنید آرامش خود را حقظ کنید. «تا زمانی که تجربه کافی کسب کرده و بفهمید که نباید نظرات بقیه بر روی شما بیش از حد تاثیر بگذارد، نمی تواند به گونه ای منطقی و خونسرد از کار خود دفاع کنید.»

و البته یک موضوع دیگر نیز هست. شاید به دلیل ددلاین های متعدد، کار کردن تا پاسی از شب و حتی آخر هفته باشد. احتمالا همسر خوبی نخواهید بود!

 


منبع : creativebloq


 

لینک کوتاه: http://Tjjc.ir/br35Z
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید