هر آن چیزی که باید در مورد فایروال ها یا دیوار آتش باید بدانید

فایروال

فایروال | در نگاه دنیای دیجیتال امروز ، راه حلهای امنیتی درجه یک در شبکه ها یک نیاز اساسی است. برای جلوگیری از برنامه های بدافزار وجود راه حل های مختلف امنیت سایبری لازم است از این رو داشتن یک برنامه امنیتی در شبکه) فایروال خوب( یک ضرورت است.

فایروال های قدیمی از شبکه داخلی از ترافیک ورودی محافظت می کنند. آنها تقریباً در سه دهه گذشته به عنوان اولین خط دفاع در امنیت شبکه خدمت کرده اند. در طی چند سال اخیر ، فایروال ها توسعه یافتند. فایروال ها مانند سایر راهکارهای امنیت سایبری دیگر تغییر یافته اند  از این جهت کارشناسان شبکه تصمیم گیری دشواری در مورد فایروال مناسب دارند. انتخاب یک فایروال اشتباه می تواند شبکه و داده های شما را دچار انواع مختلف تهدید سایبری کند.

همه چیز درباره فایروال

یک فایروال را می تواند یک سخت افزاری یا یک نرم افزار باشد که برای جلوگیری از ترافیک ورودی ناخواسته است و در عین حال می تواند امکان برقراری ارتباطات مجاز را فراهم می کند. فایروال یک مکانیزم تقویت امنیت است که طبق قوانین و استانداردهای تعریف شده ، می باشد. به عبارت ساده تر ، یک فایروال به عنوان سپر بین شبکه خصوصی و اینترنت عمل می کند تا از دسترسی غیرمجاز محافظت کند.

چند واقعیت اساسی درباره فایروال ها وجود دارد:

 • بدون فایروال ، شبکه داخلی شما در معرض تهدید مداوم دسترسی غیرمجاز ، نقض امنیت و سرقت اطلاعات است.
 • یک فایروال حتی گاهی اوقات از مراجعه به وب سایت های خاص یا صفحات وب جلوگیری می کند تا امنیت را به خوبی حفظ کند.
 • قوانین مربوط به جلوگیری از ورود ترافیک غیر ضروری باید توسط کارشناس شبکه تنظیم شود.
 • روتر و فایروال یکسان نیستند. یک روتر بدون مسدود کردن هرگونه ترافیک ورودی ، ترافیک را به مقصد مورد نظر هدایت می کند و تنها می تواند دسترسی ها را کنترل کند. درحقیقت مسیریابی یکی از کارکردهای یک فایروال است که هدف اصلی آن مسدود کردن ترافیک غیرمعمول است.

انواع مختلف فایروال

سازمان ها چندین نوع مختلف از فایروال ها را انتخاب می کنند که عبارتند از:

 1. فایروال پروکسی

یک فایروال پروکسی برای محافظت از منابع یک شبکه خصوصی ، پیام های خاص را در لایه برنامه فیلتر می کند. ذخیره محتوا و تأمین امنیت برای ارتباط مستقیم بین شبکه های داخلی و خارجی لازم است.

 1. فایروال حالتمند

فایروالی است که مانع ترافیک ورودی بر اساس حالت ، پورت و پروتکل می شود و به فایروال حالتمند شناخته می شود. در این فایروال ها تنها بسته‌های مربوط به اتصالات فعال شناخته شده، توسط فایروال مجوز می‌گیرند و دیگر بسته‌ها رد می‌شوند.

 1. فایروال مدیریت تهدید یکپارچه (UTM)

فایروال UTM ویژگی های یک فایروال قدیمی را با سایر ویژگی های امنیتی دیگر ترکیب می کند. معمولاً این فایروال امکان تشخیص نفوذ و پیشگیری را ارائه می دهد. چنین فایروال هایی برای شرکتهای کوچک و متوسط ​​ایده آل هستند.

 1. فایروال نسل جدید (NGFW)

فایروال های نسل جدید به منظور جلوگیری از تهدیدهای سایبری امروزی ، مانند بدافزارهای پیشرفته و حملات لایه برنامه طراحی شده اند. با این حال ، این دیوار آتش همچنین می تواند قادر به بررسی دیگر موارد باشد.

 1. NGFW با محوریت تهدید

علاوه بر کاربردهای یک NGFW ، NGFW  با محوریت تهدید ، امکان شناسایی و دفع خطر تهدید پیشرفته را ارائه می دهد. همچنین تشخیص می دهد کدام داده ها  بیشتر در معرض خطر هستند. این فایروال ها می توانند به حملات با استفاده از سیستم امنیتی هوشمند پاسخ دهند و قادر به مقابله با سایر موضوعات مرتبط با امنیت هستند.

چرا به فایروال ها نیاز دارید؟

اگر شک دارید و هنوز به دنبال دلایل بیشتری برای نصب فایروال هستید ، به فواید زیر در مورد داشتن فایروال فعال توجه کنید:

 • جلوگیری از دسترسی از راه دور غیر مجاز

سناریویی را در نظر بگیرید که یک مهاجم سایبری بتواند از راه دور به کل داده ها و حساب های خصوصی شما دسترسی پیدا کند. با غیرفعال کردن ویژگی “دسترسی به ویندوز از راه دور” دیوار آتش می تواند از این کار جلوگیری کرد. توجه داشته باشید که این ویژگی قادر به مسدود کردن برنامه های مجاز دیگر اشخاص برای استفاده از داده های شما نیست. همچنین ، اگر برخی از برنامه های مخرب در سیستم شما از قبل نصب شده است مانند تروجان ها ، کی لاگرها و … ، یک فایروال به درستی نمی تواند از شبکه و داده های شما محافظت کند.

توجه: از آنجا که فایروال ها برای جلوگیری از دسترسی برنامه های مخرب به شبکه خصوصی طراحی شده اند ، احتمال این وجود دارد که چند نرم افزار و برنامه قابل اعتماد نیز مسدود شوند.

 • مسدود کردن پیام های ناخواسته

ویژگی ضد اسپم فایروال به کنترل ، کشف و جلوگیری از پیام های ناخواسته کمک می کند ، که می تواند حاوی اسپم ، ویروس یا هرگونه تهدید دیگر باشد. این مسئولیت باعث می شود فایروال خود را فعال و متناسب تنظیم کنید. اگر به درستی انجام نشود ، شما یک هدف آسان برای مهاجمین سایبری خواهید بود.

 • تجربه بازی ایمن آنلاین

بازی های آنلاین خطرات بالقوه امنیت سایبر را در عین حال که یکی از مهمترین تحولات دنیای بازی ها محسوب می شود ، به همراه دارد. مک آفی اخیراً در نظرسنجی خود با عنوان “Game Over” اعلام کرده است که 75٪ از بازی های رایانه ای نگران جنبه امنیتی بازی های آینده هستند. این مشکل یک راه حل عالی دارد و آن نصب فایروال است.

بیشتر ، فایروال ها به گونه ای طراحی شده اند که خود را مطابق با الزامات بازی پیکربندی کنند. این فایروال را با عنوان مناسب ، نوع نرم افزار و هر ویژگی دیگر مورد نیاز به روز می شوند. “حالت بازی” در اکثر بازی ها به گیمرها کمک می کند تا پیکربندی های مربوط به امنیت را خودکار کنند.

 • فیلتر کردن محتوای غیراخلاقی

با وجود همه موارد فوق ، فایروال ها می توانند دایرکتوری ها و پوشه ها را از باج افزار محافظت کنند و حتی می توانند مکان های مشخص شده آنلاین را مسدود کنند. این تنظیم معمولاً تحت کنترل والدین قرار می گیرد.

قوانین فایروال

فایروال ها از محدودیت اساسی تطبیق ترافیک ورودی با قوانین تعریف شده پیروی می کنند تا امکان عبور از آن فراهم شود. موارد زیر نگاهی دقیق تر به نحوه اعمال قوانین فایروال نشان می دهد:

مثال 1: پذیرش ترافیک ورودی به رابط شبکه عمومی در پورت 80 و 443 ، که مربوط به ترافیک مبتنی بر HTTP و HTTPS است.

پروتکل انتقال Hypertext (HTTP) یک “پروتکل لایه برنامه” است که وظیفه ارائه اطلاعات بدون تمرکز بر روی نحوه انتقال داده ها از یک نقطه به نقطه دیگر را دارد.  این پروتکل برای آن وب سایتهایی که اطلاعات حساس در اختیار ندارند مناسب است. در مقابل HTTPS اجازه دسترسی مجاز را می دهد و محیط را امن می کند. توجه داشته باشید که HTTP و HTTPS به انتقال داده ها توجه نمی کنند.

مثال 2: رد ترافیک ورودی از شبکه های عمومی پورت استاندارد 22 ( SSH )

پروتکل SSH  امکان ورود به سیستم ایمن از راه دور را فراهم می کند. این چندین ویژگی مانند تأیید اعتبار ، امنیت ارتباطات و یکپارچگی را با رمزگذاری قوی ارائه می دهد. SSH یک پروتکل جایگزین برای سایر پروتکل های ورود به سیستم ، مانند telnet و rlogin است. همچنین می تواند به جای FTP ، که دوباره یک پروتکل ناامن انتقال پرونده است ، استفاده شود.

اینگونه است که از قوانین فایروال برای جلوگیری از ترافیک ناخواسته شبکه استفاده می شود.

مجرمان سایبری مشاغل کوچک و بزرگ را هدف قرار می دهند .این موضوع به یک مسئله رایج در زمینه امنیت سایبری تبدیل شده است. برای جلوگیری از این امر ، باید خود را مجهز به یک خط دفاع که حاوی یک فایروال است کنیم و به درستی آن را تنظیم کنیم و این همان چیزی است که می تواند موارد امنیتی سازمان شما را برآورده کند. بین فایروال های سخت افزاری و نرم افزاری یکی را انتخاب کنید یا هر دو را نصب کنید تا یک لایه امنیتی بیشتر اضافه شود. یک فایروال فعال می تواند سازمان شما را در برابر حملات بدافزارها و دخالت های غیرمجاز محافظت کند.


منبع : eccouncil


 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/CTtQ9
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید