تفاوت های موشن گرافیک و انیمیشن در چیست؟

تفاوت های موشن گرافیک و انیمیشن

اگر تا کنون به فکر تهیه ویدیوهای انیمشن برای کسب و کار خود افتاده اید، احتمالا این سوال نیز از ذهن شما عبور کرده است. واقعا فرق موشن گرافیک با انیمشین در چیست؟

موشن گرافیک نوعی از انیمشن است. در حالیکه موشن گرافیک عنوان طرح های گرافیکی متحرک است، انیمشین تعریفی کلی است که حوزه­های متفاوتی مثل تصاویر متحرک، از کارتون تا انیمیشن های خمیری و بسیاری موارد دیگر را شامل می شود. در مقابل، موشن گرافیک تنها بر روی حرکت دادن طراحی های گرافیک متمرکز است، و به نسبت انواع دیگر انیمیشن تمرکز کمتری بر روی بیان روایی داستان دارد.

تعاریف و توصیفات میان این دو اغلب مواقع مشترک بکار گرفته می شود و مسئله سیاه و سفید نیست، بلکه بیشتر طیفی خاکستری میان این دو را در بر می گیرد.

در این مطلب، ما موشن گرافی را به طور کامل تعریف کرده و تفاوت آن با انواع دیگر انیمیشن را توضیح می دهیم. همچنین اصطلاحات کاربردی که در مورد انیمیشن و موشن گرافی مورد استفاده قرار می گیرد را برای شما توضیح خواهیم داد.

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافی یک طرح گرافیکی را به طور معمول ساکن و بی حرکت است، متحرک کرده و به آن جان می دهد. معمولا این حرکت دارای روایت خاصی نیست.

اگر دوست دارید که یک ستون خاص در نمودار شما بالا بیاید و کمی جان بگیرد، به این کار موشن گرافی می گویند. اگر دوست دارید که لوگوی وبسایت شما بچرخد، باز هم نیازمند موشن گرافی هستید.

به دنبال جان بخشی به شخصیت های یک داستان کودکانه هستید؟ دیگر این کار موشن گرافی نیست، بلکه نوعی کاملا متفاوت از انیمیشن است.

روایت کردن یا نکردن یک «داستان» یکی از مهم ترین عوامل تمیز دهنده میان انیمیشن و موشن گرافی است. انیمیشن های موشن گرافی اغلب شامل شکل ها یا متن هایی هستند که به حرکت در می آیند.

چرا بجای یک اینفوگرافی ساده و بسیار ارزان تر، باید به سراغ موشن گرافی رفت؟

ایده های پیچیده را می توان با کمک موشن گرافی به صورت تصویری نمایش داد، به آن به چشم یک جلوه بصری نگاه کنید. برخی از ایده ها (مخصوصا نوع انتزاعی) بدون استفاده از متن یا تصاویر ایستا به سختی قابل توضیح خواهند بود. تنها چند ثانیه موشن گرافی لازم است تا همه مسائل این گرافیک را برای همه روشن و واضح ساخت. برای مثال، وارد کردن پسورد خود را به یاد آورید. بعضی اوقات اگر پسورد اشتباه را وارد کنید، مستطیل پسورد می لرزد یا به رنگ قرمز در می آید، و در کسری از ثانیه به شما می فهماند که باید دوباره پسورد خود را وارد کنید.

مدل تصویری موشن گرافی برای بسیاری از بازدید کنندگان جذاب است. استفاده از یک کارتون ممکن است برای یک کسب و کار معتبر و جدی کمی بچه گانه بنظر برسد، اما موشن گرافی می تواند از روش جالب و سرگرم کننده کارتون استفاده کرده و آن را در مورد موضوعات مهم تری بکار بگیرد. مهم نیست در چه کسب و کاری هستید، استفاده از موشن گرافی پیام شما را سرگرم کننده تر و بازدید کننده را درگیر موضوع می کند.

انیمیشن چیست؟

انیمیشن یک تعریف جامع است ه موشن گرافی نیز در زیر چتر آن قرار می گیرد. انیمیشن تاریخی طولانی دارد که به بیش از 100 پیش بر می گردد.

هر تکنیکی که باعث به حرکت در آمدن اجسام یا تصاویر شود انیمیشن نامیده می شود، خواه کارتون، جلوه های ویژه کامپیوتری، انیمه، انیمیشن خمیری یا موشن گرافی باشد. این دسته بندی ها لزوما از یکدیگر جدا نیستند. اکثر موشن گرافی ها توسط جلوه های ویژه ی کامپیوتری ایجاد می شوند، اما از لحاظ تئوری امکان اینکه آن را با دست هم بکشید وجود دارد.

آنچه موشن گرافی را از باقی انواع انیمیشن (حداقل از نظر بازاریابی ویدیویی) جدا می کند، محتوای آن است. موشن گرافیک ها اغلب با اجسام انتزاعی ساکن، متن و دیگر اِلمان های طراحی گرافیک شناخته می شوند. جان بخشی به یک گراف، اینفوگرافیک یا وبسایت با استفاده از به جرکت درآوردن آن در تعریف کلی «انیمیشن» است، اما به طور جزئی اگر در نظر گرفته شود، نوعی از انیمیشن است که به آن موشن گرافیک می گویند. در مقابل، انیمیشن به عنوان یک اثر هنری، بیشنر بر روی اثرات سینمایی و تکنیک های روایت داستانی تکیه می کند تا داستانی را بازگو کند.

اینگونه در نظر بگیرید: اگر ویدیو شما گرافیک های متحرکی به منظور نشان دادن یک نکته دارد، به آن موشن گرافیک می گویند. اگر ویدیو شما یک شخصیت انسانی در ماجرایی احساسی را نشان می دهد، به احتمال زیاد به آن «انیمیشن» خواهند گفت.

خب، با این تفاسیر، چه موقع از عنوان انیمیشن یا موشن گرافیک استفاده کنیم؟

انیمیشن برای داستان ها بکارگرفته می شود. هر کسی که یکی از فیلم های کمپانی پیکسار را دیده باشد، می داند که انیمیشن یک ابزار قوی برای روایت داستان است. موشن گرافیک ها می توانند به داده های آماری جان بخشند، اما انیمیشن ها به شخصیت هایی جان می دهد که دارای روایتی احساسی، خلاقیت و بروز هنر است.

انیمیشن بسیار پر هزینه تر است. موشن گرافیک ها معمولا بسیار ساده تولید می شوند، زیرا نوع ساده تری از انیمیشن است. اما اگر به دنبال استفاده از جلوه های ویژه کامپیوتری بسیار واقع بینانه، آثار هنری دست ساز یا نقاشی شده، و تکنیک ایست-حرکت هستید، انتظار هزینه ای زیاد هم داشته باشید.

موشن گرافی در مقابل انیمیشن: چه زمان از کدام تکنیک استفاده کنیم؟

همه می دانند که اینترنت عاشق ویدیو است. مهم نیست که موشن گرافیک یا دیگر انواع انیمیشن را انتخاب کنید. به طور کل، استفاده از ویدیو باعث جذب بیشتر کاربر، ترافیک بالاتر و بحث های داغ تر می شود.

ویدیو در صدر انواع محتواها مورد استفاده برندها است، و 93 درصد از بازاریاب های دیجیتالی مدعی هستند که ویدیوهای شبکه های اجتماعی برای آنان مشتری هایی جدید جذب کرده است. بیش از نیمی از کاربران بعد از تماشای یکی از ویدیوهای یک برند، آن محصول یا برند را استفاده کرده اند.

با این حال، اگر به دنبال بهترین انتخاب مناسب برای برند خود و اهداف کسب و کارتان هستید، چه نوع ویدیویی را باید انتخاب کند؟ موشن گرافیک یا انیمیشن؟

چه زمان باید از موشن گرافیک باید استفاده کرد؟

موشن گرافیک برای ترسیم یا تاکید آمارها یا نشان دادن یک نکته که به دنبال انتقال آن به مخاطب هستید، بهترین کاربرد را دارد. اغلب اوقات اگر نیازی به روایت یا داستان سرایی نباشد، موشن گرافیک استفاده می شود.

ویدیوهای موشن گرافیک می تواند خدمات یا محصولات پیچیده شما را قابل فهم کرده و آن را با بیانی فراموش نشدنی ارائه دهد. به یاد داشته باشید، موشن گرافیک ها در اصل یک جلوه بصری هستند، پس بهترین استفاده آن، آموزش ایده های سخت و انتزاعی از طریق تصاویر است.

چه زمان از دیگر تکنیک های انیمیشنی باید استفاده کرد؟

اگر به دنبال برجسته تر کردن جوانب احساسی یک داستان، بازگو کردن یک روایت یا برقراری ارتباط با مخاطبین خود از لحاظ عاطفی هستید، باید به دنبال تکنیک های دیگری از انیمیشن باشید.

داستان ها ارتباطی عمیق تر را با میان شما و مخاطبین هدفتان برقرار می کند، و انواع دیگر انیمیشن برای ایجاد چنین روایت هایی مناسب تر هستند.

بازاریابی متحرک

وقتی که در مورد موشن گرافیک و دیگر انواع انیمیشن صحبت می کنیم، باید به یاد داشته باشید مشترکات بسیاری بین آنان وجود دارد، و گاهی اوقات تفکیک آن ها از یکدیگر کاری مشکل است.

در آخر، بدون در نظر گرفتن نوع انیمیشن انتخابی شما، انتخاب فرمت ویدیو برای محتوای خود، باعث ارائه محتوایی جذاب تر برای مخاطبین شما خواهد شد.

 


منبع : 99designs


 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/cQdsO
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید