تاریخچه زبان نشانه‌گذاری HTML

 معرفی HTML5 

تاریخچه HTML

HTML چیست؟

مخفف زبان نشانه گذاری ابر متنی (HTML-  HyperText Markup Language)، زبان که برای نوشتن متن در شبکه جهانی وب استفاده می شد. HTML مانند SGML است اگر چه زیرمجموعه ای دقیق نیست.

HTML ساختار و طرح یک متن وب را با استفاده از برچسب ها و شاخص هایی، تعریف می کند. ساختار صحیح برای یک متن HTML با <HTML><HEAD>(اینجا، شما اینکه چه متنی است را وارد می کنید)<BODY > شروع می شود و با </BODY></HTML/> پایان می پذیرد. تمام اطلاعاتی که می خواهید در وب شما باشد، بین <BODY> و<BODY/> قرار می گیرد. صدها برچسب دیگر برای قالب بندی و چیدمان اطلاعات در یک صفحه وب وجود دارد. برچسب ها همچنین برای مشخص کردن لینک های ابر متن استفاده می شوند. اینها به توسعه دهندگان وب اجازه می دهد تا کاربران را با فقط کلیک ماوس بر روی تصویر یا کلمه (های)، به سایر صفحات وب هدایت کنند. برای یک لیست کامل تر از برچسب ها ، برخی از آدرس های اینترنتی (URL)  زیر را بررسی کنید

تاریخچه HTML

در ۵ سال اول (۱۹۹۰-۱۹۹۵) ، HTML چندین نسخه را مرور کرد و تعدادی پسوند را تجربه کرد، که در درجه اول در CERN و سپس در IETF میزبانی شد. با به وجود آمدن W3C، توسعه HTML جایگاهش را تغییر داد. اولین تلاش نافرجام برای گسترش HTML در ۱۹۹۵ با عنوان HTML 3.0 و سپس به یک روش عملی تر معروف به HTML 3.2 که در سال ۱۹۹۷ تکمیل شد. به دنبال این راه، HTML4 در سال ۱۹۹۸ کامل شد. در این زمان ، عضویت W3C تصمیم گرفت که تکامل HTML متوقف شود و در عوض کار را بر روی یک معادل مبتنی بر XML به نام XHTML شروع کند. این تلاش با فرمول بندی جدیدی از HTML4 در XML ، معروف به XHTML 1.0 آغاز شد که هیچ ویژگی جدیدی جز سریال سازی جدید اضافه نکرد و در سال ۲۰۰۰ به اتمام رسید. بعد از XHTML 1.0, تمرکز W3C به آسان تر کردن گسترش XHTML برای دیگر گروه ها، تحت پیمانه سازی XHTML تغییر کرد.به موازات این، W3C همچنین روی زبان جدیدی که با HTML و XHTML قبلی، سازگار نبود، آن را XHTML2 نامیدند. حدود زمانی که سیر تکاملی HTML در سال ۱۹۹۸ متوقف شد، قسمت هایی از API که برای HTML توسط فروشندگان مرورگر توسعه یافت، مشخص شد و با نام DOM سطح ۱ (در سال ۱۹۹۸) وهسته DOM سطح ۲ و DOM سطح ۲ HTML (در سال ۲۰۰۰ شروع شد و در سال ۲۰۰۳ به اوج رسید)  منتشر شد. بعدا این تلاش ها با وجود برخی از ویژگی های DOM سطح ۳ که در سال ۲۰۰۴ انتشار یافت، کمرنگ شد اما گروه کار، قبل از اینکه پیش نویس سطح ۳ به اتمام برسد، بسته شد. در سال ۲۰۰۳، با انتشار XForms تکنولوژی ای که در موقعیت نسل بعدی فرم های وب قرار داشت، جرقه ای در جهت بازسازی HTML به جای یافتن جایگزینی برای آن، در مسیر تکاملی HTML، زد. این علاقه و جهت گیری ناشی از این واقعیت بود که گسترش XML به عنوان یک فناوری وب کاملا محدود به فناوری های جدید (مانند RSS و بعداً Atom ) بود تا اینکه جایگزینی برای فناوری های گسترش یافته موجود (مانند HTML) باشد. اثبات تصور این که برای نشان دادن امکان گسترش فرم های HTML4 برای فراهم کردن بسیاری از ویژگی هایی که XForms 1.0 معرفی کرده است، بدون نیاز به مرورگرها برای اجرای موتورهای تفسیر (ترجمه) که با صفحات وب HTML موجود ناسازگار هستند، اولین نتیجه این جهت گیری (علاقه) جدید بود. در این مرحله اولیه ، در حالی که پیش نویس از قبل در دسترس عموم بود ، و از قبل از همه منابع ورودی درخواست می شد ، مشخصات فقط تحت کپی رایت نرم افزار Opera بود. این ایده که تکامل HTML باید بازگشایی شود، در کارگاه W3C در سال ۲۰۰۴ مورد آزمایش قرار گرفت، جایی که برخی از اصول اساسی کار HTML5 (به شرح زیر) و همچنین پیش نویس اولیه پیشنهادی فوق الذکر که فقط ویژگی های مربوط به فرم ها را شامل می شود ، به W3C و به طور مشترک به Mozilla و Opera ارائه شد. این پیشنهاد به این دلیل رد شد که این پیشنهاد با دیدگاه قبلاً انتخاب شده برای تکامل وب مغایرت داشت؛ کارمندان و اعضای W3C به ادامه گسترش جایگزین های مبتنی بر XML به جای پیشنهاد، رای دادند.  اندکی پس از آن، اپل ، موزیلا و اپرا (Apple, Mozilla, Opera) به طور مشترک برای ادامه کار برای تلاش در حوزه جدیدی به نام WHATWG اعلام همکاری کردند. یک لیست پستی عمومی ایجاد شد و پیش نویس به سایت WHATWG منتقل شد. متعاقباً حق کپی رایت اصلاح شد تا به طور مشترک در اختیار هر سه فروشنده قرار گیرد و اجازه استفاده مجدد از مشخصات داده شود.

WHATWG بر اساس چند اصل اساسی بنا شده است، به ویژه اینکه فناوری ها باید به عقب سازگار باشند ، که مشخصات و پیاده سازی ها باید مطابقت داشته باشند حتی اگر این به معنای تغییر مشخصات به جای پیاده سازی ها باشد و این مشخصات باید به اندازه کافی دقیق باشد که پیاده سازی ها  با قابلیت همکاری کامل بدون مهندسی معکوس یکدیگر به دست آید. پیش نیاز اخیر به ویژه به این نیاز داشت که دامنه مشخصات HTML5 شامل مواردی باشد که قبلاً در سه متن (سند) جداگانه مشخص شده بود: HTML4 ، XHTML1 و DOM2 HTML. این همچنین به معنای شامل جزئیات بسیار بیشتری بود نسبت به آنچه که قبلاً به عنوان نرم (هنجار) در نظر گرفته شده بود.

در سال ۲۰۰۶ ، W3C به مشارکت در توسعه HTML5 علاقه نشان داد و در سال ۲۰۰۷ گروهی را تشکیل داد که با WHATWG در زمینه توسعه مشخصات HTML5 همکاری کند. اپل ، موزیلا و اپرا به W3C اجازه دادند مشخصات خود را با حق چاپ W3C منتشر کند، در حالی که نسخه ای با مجوز محدود کمتر در سایت WHATWG نگه می داشت. از آن زمان، هر دو گروه با هم کار می کردند. مشخصات HTML منتشر شده توسط WHATWG با این مشخصات یکسان نیست. در زمان انتشار ، عمده ترین تفاوتها در این بود که نسخه WHATWG شامل ویژگی هایی است که در این نسخه W3C گنجانده نشده است: برخی از ویژگی ها حذف شده اند ، اما ممکن است برای نسخه های بعدی HTML فراتر از HTML5 در نظر گرفته شده بودند و سایر ویژگی ها حذف شدند زیرا در W3C آنها به صورت مشخصات جداگانه منتشر می شوند. یک متن (سند) جداگانه توسط گروه کاری W3C HTML منتشر شده است تا تفاوت های بین این مشخصات و زبان توصیف شده در مشخصات HTML4 را اثبات کند.

 


منبع :‌amyhissom


 

لینک کوتاه: https://Tjjc.ir/mX0to
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید